Marker Wadden zijn het nieuwste stukje Nederland
Natuur

Ontdek de Marker Wadden: zo mooi is het nieuwste stukje Nederland

Avatar foto
Marloes de Hooge

Midden in het Markermeer liggen sinds een aantal jaar een paar nieuwe eilanden: de Marker Wadden. Ze zijn aangelegd om de biodiversiteit in het meer te verbeteren. Je kunt er alleen met de boot komen. Het is het nieuwste stukje natuur in Nederland en alleen al daarom een unieke plek. En dat wilde ik een keer zien, dus stapte op de boot vanuit Lelystad, voor een dagje uitwaaien.

Het ontstaan van de Marker Wadden

De Marker Wadden zijn dan wel het nieuwste stukje Nederland, toch lijkt het alsof ze er altijd al zijn geweest is. Ze vormen een van de grootste natuurprojecten van Nederland van de afgelopen decennia. Het initiatief hiervoor lag bij Natuurmonumenten, in samenwerking met Rijkswaterstaat, en werd gelanceerd in 2012. In 2016 werd daadwerkelijk gestart met de aanleg van de eilanden en in 2017 was het eerste stukje land zichtbaar boven water.

Het doel? Het Markermeer nieuw leven inblazen. Na de aanleg van de Houtribdijk tussen Lelystad en Enkhuizen (in de jaren ’70) werd het water in het Markermeer te stil. Er was weinig stroming, waardoor slib zich ophoopte en planten en dieren verdwenen. De waterkwaliteit ging hard achteruit en ook vogels bleven weg. De woningnood treft dus ook het dierenrijk.

Het creëren van nieuwe natuur is een innovatieve aanpak geweest: met zand, klei en slib uit het Markermeer zelf werden kunstmatige eilanden aangelegd. Gekozen werd voor een volledig duurzame aanpak: op de eilanden is riolering met natuurlijke zuivering, op de daken liggen zonnepanelen en een warmtepomp verzorgt schoon douchewater (en op termijn ook schoon drinkwater).

Veerboot van Lelystad naar de Marker Wadden
Strand op Haveneiland van de Marker Wadden
Wandelen op de Marker Wadden
Vogelkijkhut op de Marker Wadden

Inmiddels liggen er zes eilanden. Alleen het hoofdeiland, ook wel haveneiland, is toegankelijk voor bezoekers, de rest is puur natuurgebied. De natuur heeft er zich volledig vrij kunnen ontwikkelen. Er is wat riet en lisdodde uitgestrooid, hier en daar zijn wat meidoorns geplaatst en er is handmatig helmgras geplant, maar voor de rest heeft de natuur het zelf moeten doen. Eén van de doelen was ook een nieuwe broedplaats voor vogels te creëeren en daarin zijn de Marker Wadden meer dan geslaagd. Het is een vogelparadijs geworden. Toen Boskalis nog aan het werk was, kwamen de eerste vogels al hun eieren leggen. Het gebied is nog steeds volop in ontwikkeling en groeit langzaam verder.

Een vogelparadijs

Wij komen aan op het haveneiland, na een wilde overtocht in stormachtig weer. Eenmaal op het eiland, komt de rust je letterlijk tegemoet. Om vogels te spotten hoef je hier niet eens je best te doen, zelfs in winderig weer vliegen ze om je heen. En je hoeft zeker geen vogelkenner te zijn om te zien hoeveel verschillende soorten zich hier gevestigd hebben. Vogels kunnen hier ook in alle rust broeden, omdat er momenteel nog geen grondpredatoren op de eilanden te vinden zijn, alleen zeearenden en kiekendieven die hier en daar wat meepakken.

Op haveneiland liggen een aantal mooie wandelpaden naar vogelkijkhutten. In totaal kun je er 12 kilometer wandelen, als je ieder paadje neemt. En dat is voor de meeste mensen ook dé reden om een dagje met de boot naar dit nieuwe stukje Nederland te komen. Om in alle rust te wandelen. En om dit een keer gezien te hebben. Neem de Vogelvluchtroute (3,4 kilometer), de Kustroute (7,2 kilometer), doe ze allebei of bepaal je eigen wandelroute.

Mooie wandelpaden op haveneiland
Uitwaaien op Haveneiland
Nog een mooie vogelkijkhut aan de wandelroute
Mooi wandelpad met bochten

Zo kun je de Marker Wadden bezoeken

Je kunt er alleen met de boot komen. Zes dagen per week kun je gebruik maken van de veerdienst, die twee keer per dag vaart. Online kun je een plaats op de boot reserveren (er is plaats voor maximaal 100 mensen). Deze veerdienst vertrekt vanuit Lelystad (naast outlet center Bataviastad) en de overtocht duurt ongeveer 40 minuten. Je kunt ook zelf met de boot naar de Marker Wadden varen. In de haven is plaats voor 70 boten.

Wat betreft faciliteiten op de eilanden is er niet veel, om deze plek zo natuurlijk mogelijk te houden. Er is een paviljoen waar je koffie, thee, appeltaart en een kaasplankje kunt krijgen en er is een winkeltje met wat leuke souvenirs.

Wil je mee met een excursie, dan kun je je bij Natuurmonumenten daarvoor aanmelden. Je hoort dan het verhaal van het ontstaan van dit uniek stukje natuur, of gaat mee vogels spotten. Lekker zelf ronddolen vind ik toch allerleukst, dus dat is wat wij doen.

Extra bijzonder: overnachten op de Marker Wadden

Wil je wat langer van deze plek genieten, dan kun je ook op de Marker Wadden blijven overnachten. Landal heeft hier vier huisjes staan, met vrij uitzicht en op rustige plekken.

Het is wel goed om te weten dat je je eigen spullen mee moet nemen als je hier overnacht, zoals eten en drinken. Je kunt voor koffie en thee en een lunch naar het paviljoen, maar voor de rest ben je op jezelf aangewezen. Ideaal voor rustzoekers dus. De huisjes zijn ingericht door Ikea en verrassend ruim en comfortabel. Vooral de slaapkamers, met grote ramen en vrij uitzicht op de natuur, zien er top uit. Ik zie mezelf hier al wel een nieuw boek schrijven. In de huisjes heb je ook een stoplicht waarop je kunt zien hoe het zit met de energievoorraad en hoeveel je nog kunt gebruiken. Er zijn dus maar vier huisjes, dus je moet er snel bij zijn om hier iets te boeken.

Leuk om te weten: alle verdiensten van de huisjes worden terug in het eiland gestoken, in verdere ontwikkeling van de natuur.

Landal Marker Wadden
Inrichting van de Landal huisjes op de Marker Wadden
Uitzicht vanuit de Landal Marker Wadden huisjes
Landal huisje haveneiland

Of je nu voor een dagje gaat, of juist een paar dagen blijft overnachten, het is heel erg leuk om hier een keer naartoe te gaan. Je ervaart namelijk een instant vakantiegevoel zoals je dat alleen op eilanden kunt hebben. En dat in Nederland, bijzonder toch?

Deel dit artikel

Avatar foto
Marloes de Hooge
Marloes is oprichter en hoofdredacteur van Travelvalley. Ze schreef de succesvolle reisboeken Bucketlist Reizen, Bucketlist Stedentrips en Waanzinnige Roadtrips. Ze is gek op schrijven, reizen en hardlopen.