De Sassi bezoeken
Hoe bijzonder deze grotwoningen vandaag de dag ook worden gevonden, vroeger was het niet bepaald luxe om er te wonen. Er was een tijd dat er in één zo’n kleine woning maar liefst 11 personen samen leefden, met ook nog eens een hoop dieren. Op een gegeven moment greep de overheid in en mocht er niemand meer wonen in de Sassi. In de jaren ’50 waren de omstandigheden namelijk zo slecht dat het niet bepaald gezond meer was om hier te wonen. Stromend water en elektriciteit waren er bijvoorbeeld niet. Tegenwoordig mogen de Sassi weer bewoond worden, op voorwaarde dat de woning gerenoveerd wordt. Als trekpleister voor iedereen die geïnteresseerd is in cultuur zijn ze inmiddels populair geworden, al blijft het zuiden van Italië – en zeker Basilicata – qua toerisme niet te vergelijken met Toscane. Als je met een stadstour meegaat kun je de Sassi zelf ook bekijken. Sommige grotwoningen zijn nu een grothotel, dus je kunt er zelfs overnachten als je dat zou willen.
▸ Sommige woningen zijn ingericht zoals het er vroeger uitzag. La Casa Grotta del Casalnuovo is daar een goed voorbeeld van. Deze woning kun je bezoeken. Hier vind je meer info.
De Sassi zijn letterlijk op elkaar gebouwd, tegen de berg aan. Je kunt je voorstellen dat hierdoor een labyrint aan smalle steegjes, trappen en doorgangen is ontstaan. De kathedraal van Matera op de top van de Civitas-heuvel is je houvast in dit doolhof, om niet compleet te verdwalen. Wie een tijdje door Matera dwaalt, zal dat dus flink gaan voelen in de benen. Het leuke is vooral dat je steeds weer nieuwe dingen ontdekt als je goed rondkijkt. Aan fraaie doorkijkjes geen gebrek. Je dwaalt er door duizenden jaren geschiedenis heen, hoe vaak maak je dat nu mee?
Het mooiste uitzicht op de Sassi heb je vanaf Piazza Vittorio Veneto. En ook op Piazzetta Pascoli kijk je je ogen uit. Bezoek zeker ook een van de 150 grotkerken die de stad rijk is. Chiesa San Pietro Barisano is een hele mooie.
Tip: even bijkomen van al die hoogteverschillen in Matera doe je het beste bij Café Altieri met een Café Mousse: een romige ijskoffie. Een waanzinnig uitzicht krijg je er gratis bij.