Het ‘Staatliche Bauhaus’, dat in de Duitse stad Weimar werd opgericht bestaat volgend jaar 100 jaar. Bauhaus is – zonder dat je daar misschien bij stil staat – nog steeds een wereldwijde stroming van architecten, kunstenaars en ontwerpers die allen een voorliefde hebben voor het erfgoed van bekende Europese Avant-garde kunstenaars. Ontstaan in 1919 onder aanvoering van onder andere Walter Gropius en de Vlaming Henry van de Velde. Zij wisten het voor elkaar te krijgen om bekende namen in de designwereld als Lyonel Feininger, Paul Klee, Oskar Schlemmer, Johannes Itten en Wassily Kandinsky (bij velen bekend vanwege de schilderijen met die zo herkenbare stijl).
100 jaar Bauhaus
De ontstaansgeschiedenis van het Bauhaus wordt volgend jaar gevierd in Weimar en in Dessau. In beide plaatsen staan de ateliers van het Bauhaus sinds 1996 op werelderfgoedlijst van UNECO. Ook in andere plaatsen waaronder Berlijn en Düsseldorf wordt volgend jaar feest gevierd rond het 100-jarig bestaan met allerlei exposities en bezichtigingen.
Maar niet alleen in Weimar ga je het erfgoed van het Bauhaus vinden, de gehele omgeving was duidelijk geïnspireerd door deze nieuwe stroming van architectuur en kunst. In een aantal plaatsen en dorpjes ga je het Bauhaus terugvinden. Soms minder herkenbaar, soms zie je panden die 1:1 in het plaatje van het Bauhaus passen maar niet als zodanig zijn herkend. Maar bovenal is het genieten is het genieten als je roadtrip maakt door dit gebied met veel gekleurde woningen en bouwstijlen. Als je goed kijkt zie je pas wat de invloed van het Bauhaus moet zijn geweest.