Iedereen die wel eens in de bergen komt kent ze wel; die vrolijk gekleurde ‘parachutes’ hoog in de lucht, die zo mooi kleuren tegen de blauwe achtergrond. Paragliden, ook wel schermvliegen of parapenten genoemd. Zou jij dat durven? Ik mocht het deze winter ervaren in het Italiaanse skiresort Livigno.
Paragliden is een outdoor-activiteit die iedereen zonder enige voorbereiding kan doen. Tenminste, als je net als ik een tandemvlucht doet. Bij paragliden spring je niet, maar je start al lopend of – in mijn geval – skiënd van een helling tot het scherm je van de grond tilt en je vliegt.
Met toch enige zenuwen neem ik met ski’s en stokken de gondel omhoog naar 3.000 meter hoogte. Bij het bergstation staat Fabio Conti, mijn duo-instructeur, mij al op te wachten. Na een hartelijk welkom en wat geruststellende woorden laat hij mij zien vanaf welke rode piste we starten. Ik vraag hem voor de zekerheid of ik het goed heb begrepen dat wij gewoon tussen de skiërs en snowboarder gaan opstijgen. Ik heb het goed begrepen! Ik laat mijn skistokken bij het bergstation staan en ski via twee pistes en een stoeltjeslift naar de plek waar het avontuur start.
Aan de zijkant van de brede, rode piste wordt onze vleugel uitgevouwen en de touwen keurig gerangschikt. Terwijl ik haaks op de piste sta, hijst Fabio mij in mijn trapeze. Na een korte, duidelijke instructie realiseer ik mij dat het nu echt gaat gebeuren. Ik herhaal in mijn hoofd de drie belangrijkste aanwijzingen. Bij ‘go’ ski je zo snel mogelijk in het midden van de piste naar beneden. Bij ‘stop’ ski je direct op de piste naar rechts en zowel bij het opstijgen als landen moet je zo ver mogelijk naar voren hangen.