Eén van de mooiste natuurgebieden in Nederland is de Biesbosch; een gebied dat zich voor het grootste deel uitstrekt over de provincie Noord-Brabant, maar waarvan een deel ook in Zuid-Holland ligt. Het is ook een van mijn persoonlijke favoriete natuurgebieden, waar ik als kind al regelmatig kwam. En hoewel de Biesbosch voor mij eigenlijk zo dichtbij is, kom ik er eigenlijk veel te weinig. Maar na een weekend kamperen, varen en vooral genieten in de Brabantse Biesbosch ben ik weer helemaal blij: wat een geweldig mooi stukje Nederland is dit toch!
De Biesbosch is een natuurgebied met een bijzonder verhaal. Eigenlijk is dit onze oplossing om met het teveel aan water om te gaan, want we hebben in Nederland met nogal wat water te maken. In de 15e eeuw braken na een flinke noordwesterstorm (het wordt ook wel de Sint-Elisabethsvloed genoemd) de dijken en stroomde een deel van de Biesbosch vol met zout water. Later braken er nog eens dijken waardoor ook rivierwater het gebied in stroomde. Hier wonen is sindsdien nagenoeg onmogelijk, al zijn er nog wel wat boeren die hier hun land en boerderij hebben. De naam Biesbosch heeft het natuurgebied te danken aan biezen, een waterplant die hier weelderig groeit.
Met een pontje naar de Biesbosch
Het natuurgebied ligt als het ware ingesloten tussen snelwegen, maar je kunt er op verschillende manieren komen, zoals bijvoorbeeld met een pontje. En dat is toch wel de leukste manier. Zoals wanneer je bijvoorbeeld vanuit de richting Dordrecht komt, dan kun je bij Kop van ’t Land een pontje nemen – kost een paar euro – en zodra je aan de overkant bent, dan ben je al in de Biesbosch. Er zijn overigens nog meer, want Lage Zwaluwe heeft bijvoorbeeld ook sinds dit jaar een veerpont.
Varen door de Biesbosch: zo leuk, en helemaal bij zonsopkomst!
Je kunt dit natuurgebied op verschillende manieren ontdekken, maar omdat hier zo veel water is, moet je sowieso ook zelf het water op. Daarvoor heb je een aantal mogelijkheden: je kunt met een rondvaartboot mee, je kunt zelf gaan varen met een bootje, maar je kunt ook een kano huren (doen!) en zelfs op een vlot door de Biesbosch varen!
Een rondvaart is heel erg leuk om te doen. Je bent dan wel met een groep en het is iets minder intiem, maar een schipper kan je dan heel veel vertellen over de omgeving en zo ontdek je dingen die je misschien zelf helemaal niet zou ontdekken: bevers die voorbij zwemmen of de sporen die zij met hun geknaag hebben achtergelaten, het nest van de zeearend en allerlei andere leuke weetjes over de natuur om je heen.
Mocht je van plan zijn voor een rondvaart te kiezen, dan kan ik je aanraden om dat bij zonsopkomst te doen. Boven het water hangt mist en de opkomende zon geeft alles om je heen een mysterieuze gloed. Wij zagen complete zwanenfamilies wakker worden op het water, bevers voorbij zwemmen en de lucht steeds mooier kleuren. Ga ook binnenkort een keer varen in de Biesbosch bij zonsopkomst, want nu het herfst is, is de natuur hier misschien wel op haar mooist!