Hoge bergtoppen geven het ultieme gevoel van vrijheid. Met de zon in m’n gezicht rijden we over een weg door de bergen met honderden bochten, langs blauwe bergmeren en kijkend naar gieren die hun gigantische vleugels spreiden en azen op hun prooi. Het is de muziek op de radio die verraadt waar we zijn, want zonder deze Spaanse klanken zou je denken dat je door Noord-Amerika rijdt. We zijn op safari, op zoek naar wilde beren en wolven in het noorden van Spanje. Wilde beren… in Spanje? Jep!
Omdat mijn beeld van Spanje vooral bestaat uit tapas eten in Barcelona en de charmante kustplaatsjes aan de Costa del Sol, is het de hoogste tijd om ‘het andere noorden’ van Spanje te verkennen op zoek naar deze wilde dieren. In Madrid halen we de huurauto op en rijden richting het noorden, in één rechte streep omhoog. Onderweg zien we het typische Spanje dat ik ken. Een felle blauwe lucht steekt af tegen het gele, droge landschap. We passeren uitgestrekte wijnvelden waar druiven rijpen om in een lekkere fles te belanden. Rijden door het Spaanse binnenland is heerlijk. En helemaal wanneer we de bergen in rijden. We pakken nog een stukje van Picos de Europa mee, een prachtig gebergte met grillige kalkstenen rotsen en daartussen schitterende bergmeren. Wat een genot!
Wilde beren in Noord-Spanje
Het zijn geen gigantische populaties, maar ze zitten er wel: wilde bruine beren in Spanje. Je kunt ze hier vinden in een paar regio’s: in de Pyreneeën en in de omgeving van Asturië en Cantabrië. En naar die laatste twee regio’s zijn wij onderweg.
De beren die hier wonen zijn van het type ‘Cantabrische bruine beer’. Het zijn de oorspronkelijke bewoners van dit gebied, ze zijn hier dus niet door de mens geplaatst. De berenpopulaties die je hier vindt zijn niet groot: het is een beetje gokken maar naar schatting leven er zo’n 100 tot 150 wilde bruine beren in Spanje. En daarmee weet je dus ook meteen dat je best wel geluk moet hebben om ze in het wild te kunnen zien, want hun leefgebied is groot.